باید کاری کرد

وبگاه شخصی حسن عبدالصمد

باید کاری کرد

وبگاه شخصی حسن عبدالصمد

زن عنصر گناه و فریب است یا نه؟

| جمعه, ۱۲ شهریور ۱۳۸۹، ۰۱:۴۲ ب.ظ | ۰ نظر

زن عنصر گناه و فریب است یا نه؟

سوال:این نوع طرز تفکر که اساساً زن عنصر گناه و فریب است ، از کجا سرچشمه گرفته است و به طور کلی نظر اسلام در این زمینه چیست ؟

یک فکر بسیار غلط را مسیحیان در تاریخ مذهبی جهان وارد کردند که واقعاً خیانت بود . در مساله زن نداشتن حضرت عیسی و ترک ازدواج و مجرد زیستن کشیشها و کاردینایها ، کم کم این فکر پیدا شد که اساساً زن عنصر گناه و فریب است ؛ یعنی شیطان کوچک است . مرد به خودی گناه نمی کند و این زن است که شیطان کوچک است و همیشه وسوسه می کند و مرد را به گناه وامی دارد . گفتند اساساً قصه آدم و شیطان و حوا این طور شروع شد که شیطان نمی توانست در آدم نفوذ کند ، لذا آمد حوا را فریب داد و او آدم را فریب داد ، و در تمام تاریخ همیشه به این شکل است که شیطان بزرگ ، زن را و زن مرد وسوسه می کند .

اصلاً داستان آدم و حاو و شیطان در میان مسیحیان ، به این شکل در آمده ؛ ولی قرآن درست خلاف این را می گوید و تصریح می کند ، و این عجیب است . قرآن وقتی داستان آدم و شیطان را ذکر می کند ، برای آدم اصالت و برای حوا تبعیت قائل نمی شود . اول که می فرماید ما گفتیم ؛ می گوید : ما به این دو نفر گفتیم که ساکن بهشت شوید ( نه فقط آدم ) « لا تقربا هذه الشجره » به این درخت نزدیک نشوید ( حالا آن درخت هرچه که هست ) بعد می فرماید : « فوسوس لهما الشیطان »

شیطان این دو را وسوسه کرد . نمی گوید که یکی را وسوسه کرد و او دیگری را وسوسه کرد : « فدلیهما بغرور »

باز « هما » ضمیر تثنیه است « وقاسمهما انی لکما الناصحین » آنجا که می خواست فریب دهد ، برای هر دوی آنها قسم دروغ خورد . آدم همان مقدار لغزش کرد که حوا و حوا همان مقدار لغزش کرد که آدم . اسلام این فکر را ، این دروغی را که به تاریخ مذهبها بسته بودند ، زدود و شاید برای همین است که قرآن گویی عنایت دارد که در کنار قدیسین ، قدسیات بزرگ یاد کند که تمامشان در مواردی ، بر آن قدیسین علو و برتری داشته اند .

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">