باید کاری کرد

وبگاه شخصی حسن عبدالصمد

باید کاری کرد

وبگاه شخصی حسن عبدالصمد

اندیشه ی سیاسی شیعه از دید گاه یک محقق ژاپنی

 

فرانسیس فوکویاما نئو محافظه کار پژوهشگر وتاریخ نگار ژاپنی الاصل وتبعه ی آمریکاست .وی با شخصیتی نیمه سیاسی-نیمه فلسفی دارای سابقه ی کار در اداره امنیت امریکا ئنیز تحلیلگر نظامی در شرکت "رند"از شرکتهای وابسته به پنتاگون می باشد .وی در سال 1989با نگارش مقاله "پایان تاریخ واپسین انسان.  " که در سال 1991 با تفضیل بیشتر وبه همین نام به ( and the   last man the end of history)  صورت کتاب چاپ گردید به  شهرت جهانی رسید. در این دو نوشته فوکویاما به دفاع از ارزشهای سیاسی غربی برخاست واستدلال کرد که رویداد اواخرقرن بیستم نشان می دهد که اجتماعی جهانی به نفع دموکراسی لیبرال به وجود آمده است .

 فوکویاما در کنفرانسی که در اوشلیم برگزار شد به تروریسم اندیشه سیاسی شیعه پرداخت . او در این کنفرانس که باز شناسی هویت شیعه نام داشت می گوید:

شیعه پرنده ای است که افق پروازش خیلی بالاتر از تیر های ماست پرنده ای است که دو بالدارد . یک بال سبز ویک بال سرخ "این مطالب را وی در اوج پیروزی های ما در سال 1365 می گوید و ادامه می دهد : بال سبز این پرنده همان مهدویت وعدالت خواهی اوست چون شیعه در انتظار عدالت به سر می برد امیدوار است وانسان امیدوار هم شکست نا پذیر استنمی توانید کسی را تسخیر کنید که مدعی است فردی خواهد آمد که در اوج ظلم وجور دنیا را پر از عدل خواهد کرد

بر اساس نظریه فوکویاما بال سبز شیعه همان فلسفه انتظار یا عدالت خواهی است . اومی گوید بال سرخ شیعه همان شهادت طلبی است که ریشه در کربلا دارد وشیعه را فنا ناپذیر کرده است .شیعه با این دو بال افق پروازش خیلی بالاست و تیرهای زهر آگین سیاسی اقتصادی اجتماعی فرهنگی اخلاقی و...به آن نمی رسد .آن نقطه که خیلی اهمیت دارد بعد سوم شیعه است می گوید  :(این پرنده زرهی بنام ولایت پذیری برتن دارد که آنها را شکست نا پذیر نموده است)در بین کلیه ی مذاهب اسلامی شیعه تنها مذهبی است که نگاهش به ولایت و فقیهی است یعنی فقیه می تواند ولایت داشته باشد .این نگاه برتر از نظریه نخبگان افلاطون است .فوکویاما معتقد است :(ولایت پذیری شیعه با شهادت دو چندان می شود . شیعه عنصری است که هر چه او را از بین ببرند بیشتر می شود )و جنگ ایران عراق را مثال می زند . سال 1364می گوید :این ها فاو را تسخیر کردند می روند کربلا را بگیرند اینجا قدس را حتما می گیرند پیشنهاد می کند که با امتیاز دادن به ایران جنگ را متوقف کنند .

وی پس از پایان جنگ یک مهندسی معکوس برای شیعه ویک مهندسی صحیح برای خودشان نوشت. مهندسی معکوس برای شیعیان ایران این است که ابتدا ولایت فقیه را بزنید . تا این را نزنید نمی توانید به ساحت قدسی کربلا ومهدی تجاوز کنید . وی نظریه ای باعنوان (میکروپولتیک میل ها ومیکرو فیزیک قدرت)ارائه می دهد و می گوید برای پیروزی یک کشور باید"میل مردم را تغییر دهیم اگر میل مردم از شهادت طلبی ایثار وجوانمردی ودهها عاملی که به عنوان فرهنگ شکل گرفته است به رفاه طلبی غرب زدگی و...تغییر نیابد مانند این است که آب در هاون می کوبید . این میل ها هم تغییر نمی کنند مگر ارکان این قدرت از آن حمایت کنند.

وی راه برخورد با این جریان را تضعیف ولایت فقیه می داند . او می گوید در صورت تضعیف ولایت فقیه رفاه طلبی جای شهادت طلبی را می گیرد وپس ازآن اندیشه ء عدالت خواهی وانتظار نیز از جامعه رخت بر می بندد .

فرآیند (فروپاشی ایدئولوژیک )در پروژه (تاتوی فرهنگی )یک اصل بنیادین دارد که در هر دوره تاریخی به شکلی ظهور می کند .اوکلید این فرو پاشی را (تابودی روحیهء مقاومت )در میان ایرانیان دانست وگفت که (برای پیروزی بر یک ملت باید میل وذائقه مردم را تغییر داد )و کافی است (شهادت طلبی این ها را به رفاه طلبی تبدیل می کند )فوکویاما در این کنفرانس اسرائیلی (سینما )را یکی از ابزارهای این تئوری نامید که می تواند به (نابودی مقاومت شیعی)مدد رساند واز سینمای هالیود خواست تا در تولیداتش به خلق فرهنگی جایگزینی برای اسلام بیندیشد حتی بعد ها در سال 2002که (ریدلی اسکات ) فیلم سقوت شاهین سیاه را برای پنتاگون ساخت تحلیلگران گفتند که این فیلم بر اساس همان تئوری فوکویاما ساخته شده است  .

فوکویاما در نظریه اش می گوید : برابر اسناد تاریخی سال2007 را سال رویا رویی غرب با شیعه می دانیم.باید بااین برنامه ی دقیق شیعه را جمع کنیم وخودمان گسترش یابیم.

درنبرد آرماگدون دو عنصر مقابل هم قرارمی گیرند: جیززکرایس (الگوی مقدس)و آنتی کرایس (شیطان ).

از نظر آنها آنتی کرایس همان سفیانی وجیزکرایس همان (مهدی)است .فوکویاما می گوید : ما هلالی داریم به نام هلال شیعه که از سوریه عراق وعربستان می گذرد و تیری در دست دارد که عقبه اش در قندهار است وبه سمت قدس نشانه رفته است .در آرماگدون ما با این تیر مواجه هستیم .از قدس تا قندهار منطقه ی استراتژیک شیعه است.می گوید شما باید ولایت فقیه رابزنید بعد اگر بپرسید چگونه می شود ولایت فقیه را زد ؟من می گویم در قانون اساسی آنچه موجب قوام وبقای ولایت فقیه است شورای نگهبان است اگر بتوانید این رکن را از قانون اساسی حذف کنید خود به خود ولایت فقیه هم در یک رفراندوم زده می شود شما باید این فیلتر را از بین ببرید . شورای نگهبان هم جز با حمله به نظارت استصوابی از بین نمی رود.

ایشان می گوید :اگر توانستید ولایت فقیه را بزنید بلافاصله پرنده ی شیعه افت می کند و سقف پروازش کاهش می یابد و نیرو های شما به راحتی به او می خورند آن وقت میکرو پولتیک میل های شما اثر می کند فنا ناپذیری وتهدید نا پذیری هم به طریق اولی ازبین می رود چنین جامعه ای از درون فرو می ریزد بدون اینکه یک تیر شلیک کنید . می گوید : اگر ولایت فقیه را زدید در گام بعدی شهادت طلبی اینها را به رفاه طلبی تبدیل کنید . اگر این دو تا را زدید خود به خود اندیشه ی امام زمانی از جامعه شیعه رخت بر می بندد این لاابلی گری ها واباحه گری ها در جامعه گسترش می یابد .

در ادامه می گوید شما (شما هم بیایید برای غرب امام زمان وکربلا و ولایت فقیه بتراشید) برای این کار ایشان مکتب جدیدی به نام (اوانجلیس )عرضه کرد که قدمتش به 1989 بر می گردد یعنی 6 ماه بعد از نظریه ی جدید آقای فوکویاما آنها معتقدند عیسی ناصری خواهد آمد . هر چه درباره ی طول عرض و ارتفاع امام زمان است به عیسی ناصری نسبت داده اند گفته اند زمانی که دنیا پر از ظلم وجور شود عیسی ناصری خواهد آمد تا آن را پر از عدل داد کند بعد شبکه ای درست کردند به نام t.b.n که کارش تحلیل محتوایی وقایعی است که در جامعه رخ می دهد وقتی سونامی در این منطقه رخ داد پروفسور هالدینگ زی (شاگرد فوکویاما)بیش از بیست ساعت تفسیر کرد که این یکی از علائم ظهور مسیح است . هر واقعه ای رخ بدهد می گویند این هم یکی از آن نشانه هاست .      

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">